Kai menas veržiasi per kraštus

Dabar, šiais technologijų ir mass-media galybės laikais, kartais ima ir ištinka toks labai specifinis reiškinys – nebėra kur kišti nuotraukų, kūrybos, grafikos darbų – kas jau kas, grafika ir fotografija yra viduriuke, pagal sudėtingumą kaupiant (sunkiau už dailės ir fotografijos darbus yra tik audio/video – didžiausi talpos ir srauto rijikai internete). Ir čia ne taip kaip senais gerais laikais – išryškini juosteles, plačios eina į vieną segtuvą, siauros į kitą, o atspaustos nuotraukos “sukrenta” į albumą storais viršeliais, mažiau svarbios – į vokus, neskaitomas knygas ir visur kitur, kur sausa. Dabar, bene pagrindinė užduotis tapo jau ne tik viską archyvuoti, aka kaupti, bet ir dalintis, parodyti kitam (o tiksliau – kitiems), jau nekalbant apie tolimesnį sklidimą socialiniuose tinkluose, ar įvairius messengerius.
Būdamas fotografijos studentu, tai buvo vienas iš svarbiausių uždavinių – rasti vietą kur kaupti dėmesio vertus savo darbus, kad būtų paprasta jais dalintis, išgirsti kritiką ir nuomones, o svarbiausia nekiltų problemų dėl ribotos talpos ir…nekainuotų nė cento (juo labiau, menų studentai turi kur pinigus ir kitur leisti). Taigi, nusprendžiau padaryti nedidelę suvestinę kas yra kas, pasidalindamas savo įspūdžiais, patirtais naudojantis nemokamomis fotografijos/grafikos talpyklėmis.

eFoto – Lietuviškas, gimtąja kalba kalbantis puslapis, kupinas naudingų patarimų, turintis netgi parduotuvę, tačiau…nieko vertas, kalbant apie nuotraukų talpinimą – nuotraukos turi būti ne daugiau XGA dydžio (1024×768) ir užimti ne daugiau 400K dydį, kitaip sakant, tai yra košmaras.

fotoKūdra – dar didesnis košmaras nei eFoto, skirtingas tik tuo, kad neturi savo parduotuvės, nuotraukos dydis turi būti ne daugiau 300K, o svarbiausia…leidžia įkelti vieną nuotrauką per dieną! Nesinaudokite fotoKūdra nuotraukoms talpinti – jis naudingesnis kaip informacinis portalas.

deviantArt – pats geriausias (mišriai medijai), vienareikšmiškai. Jeigu esate pažengęs menininkas, naudokite savo paties asmeninį portfolio, hostinamą asmeniškai, jeigu nenorite mokėti pinigų už tokį malonumą – likite prie deviantArt! Jis neturi beveik jokių apribojimų – vienintelė kliūtis iškilo keliant 150MB (!) dydžio JPEG failą (nuskenuota 5″x7″ plokštelė) – HTML5 paremtas uploaderis tiesiog užmigo bekeliantis tokį failą. Truputį sumažinus dydį iki 60MB, mano plokštelė buvo sėkmingai įkelta. Puslapis priima JPEG ir PNG failus, leidžia daug papildomų funkcijų, padeda paprastai dalintis patikusiais darbais.

Flickr – kažkada buvęs pats populiariausias, tačiau labai griežtas normas keliantis nesusimokėjusiems puslapis – nedaugiau 300MB per mėnesį ir dar Jūsų nuotraukos bus begėdiškai sumažintos iki 2048p per ilgiausią kraštinę (proporcingai). Jeigu nenaudojate mokamų Flickr paslaugų – iš jo jokios naudos.

Photobucket – Lėtas, su ribotu srautu puslapis, prastas valdymas – ne rimtai fotografijai.

Picasa Web Albums – ideali integracija su Google+ – kaip ir derėtų tipiškam Google produktui. Veikia greitai, neriboja srauto, tačiau tik 1 GB laisvos vietos pasako, jog rimtai talpinti fotografijos ar grafikos tikrai negalėsite. Tai veikiau eksperimentas, galbūt vėliau Google sukurs ką nors su neribota arba labai mažai ribota talpa.

Windows Live Skydrive – visai kaip Picasa Web Albums, tačiau Microsoft produktas – greitas, gana patogus, tačiau ne visada gražiai bendraujantis su naršyklėmis – nors nuotraukoms talpinti skirta net 25GB, tačiau kartais šis puslapis priverstinai imdavęs mažinti mano nuotraukas iki Flickr būdingo mastelio – 2048 taškai per ilgiausią kraštinę. Tada reikėdavo atšaukti įkėlimą, nustatyti kad nuotraukai dydžio nekeistų ir viską tęsti. Be šios blogybės, puslapyje ganėtinai nepatogu dalintis nuotraukomis į kitus puslapius ar socialinius tinklus.

Fotoblur – labiau į nespalvotą fotografiją orientuotas puslapis – tik patiems geriausiems darbams! Nemokamai vartotojui leista įkelti labai nedaug nuotraukų, kurių dydis vėl ribojamas iki 1024×768 ir 1MB dydžio. Tai ne kasdieniam vartojimui skirtas puslapis, o tik tam, kas yra svarbiausia – visus apribojimus atperka profesionali ir didelė bendruomenė iš viso pasaulio, bei leidžiamas popierinis puslapio variantas (žurnalo pavidalu).

SeeMe – labai artimas Fotoblur, tik neturintis popierinio varianto ir netaikantis apribojimo nuotraukos dydžiui, galima įkelti beveik bet ką, tačiau nuotraukų skaičius irgi ribojamas, tik nežinia kokios tos ribos – ganėtinai mažai esu su juo eksperimentavęs. Puslapis labai erzina su prastai veikiančius HTML5 pagrindu sukurtu uploaderiu – jis stringa, ožiuojasi, leidžia svarstyti ar įkėlimas vis dar vyksta ar jau nutrūko, tačiau tai iš dalies atperka labai kūrybiškai pateikiamas asmeninis profilis/galerija.

Behance – lygiai, kaip deviantArt yra geriausias mišriam menui, taip Behance yra geriausias pasirinkimas fotografijai – jis vienija bene didžiausią fotografų bendruomenę iš viso pasaulio. Puslapio struktūra, nuotraukų įkėlimas iš pradžių gali atrodyti painiai, tačiau prie to įprantama – Behance HTML5 pagrindu kurti įrankiai veikia labai gerai, nesukeldami jokių rūpesčių ir leisdami patogiai tvarkyti turinį. Behance, kaip ir deviantArt beveik neturi jokių apribojimų keliant darbus, išskyrus, kad galima kelti JPEG ir PNG failus. Tai yra ko gero rimčiausias nemokamas portalas skelbti savo darbus, bene vieninteliu trūkumu galėtume laikyti nebent negalėjimu paskui gauti originalų failą – puslapis nepritaikytas archyvavimui, nors ta problema dažna daugelyje prieš tai mano apžvelgtų talpyklų.

Apibendrinus, savo grafikos darbus geriausia “kimšti” į deviantArt, o fotografijas į Behance, tačiau protingesnis sprendimas būtų fotografiją ir grafiką kelti į deviantArt (nes jis leidžia atgauti originalius failus, jeigu prireikia), o pačius geriausius fotografijos darbus – į Behance arba Fotoblur. Asmeniškai, niekada savo geriausių darbų nelaikiau internete. Tai – per daug negyva, per šalta erdvė tam. Jie man per brangūs, kad ten gulėtų. Brangiausias fotografijas saugau keliasdešimt metrų juostos, tvarkingai sukarpytos ir suarchyvuotos į segtuvus, senus sąsiuvinius ir t.t. Kas brangu, tas negali būti vienetai ir nuliai,  tačiau Jūs galite mąstyti ir kitaip.

Advertisements

Rašyti komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s